»حدیث روز:
آمرزش گناهان شهيد

آمرزش گناهان شهيد

آمرزش گناهان شهيد
شهادت در قرآن و احاديث
در قرآن كريم درباره بخشش گناهان شهيد چنين آمده است.
فالذين هاجروا و اخرجوا من ديارهم و اوذوا في سبيلي و قاتلوا و قتلوا لا كفّرن عنهم سيئاتهم و لادخلنهم جناتٍ تجري من تحتها الانهار ثواباً من عند الله و الله عنده حسن الثواب
((۱۹۵ آل عمران))
آنان كه از وطن خود هجرت كردند و از ديار خود بيرون رانده شدند و در راه خدا رنج كشيدند، جهاد كردند و كشته شدند، همانا بدي هاي آنان را مي پوشانيم و آنان را به بهشت هايي كه از زير درختان آن نهرهاي آب، جاري و روان است، داخل مي كنيم و اين پاداشي است از جانب خدا و پاداشي كه از جانب خدا باشد نيكوست. در اين آيه اشاره شد كه خداوند همه بدي هاي كشته شدگان در راه خدا را ناديده مي گيرد و بعلاوه از جانب خود به آنان نيكوترين پاداش را عطا مي كند.
در همين رابطه احاديثي نيز ذكر شده است كه به برخي از آنها اشاره مي نمائيم.
قال النبي(ص) :
فاذا ودَّعهم اهلوهم بكت عليهم الحيتان و البيوت، تخرجون من ذنوبهم كما تخرج الحية من سلخها.
(كشف الاسرار وعده الابرار، ج۲، ص۳۴۷)
يعني چون رزمندگان با اهل و خانواده خود خداحافظي كنند، ماهي ها و خانه ها، بر آنها مي گريند و از گناهان خود خارج مي شوند، همانگونه كه مار، از پوست خود خارج مي شود.
در حديث ديگري كه قبلاً ذكر شد و پيامبر شش خصلت را براي شهيدان ذكر نمودند اولين خصلت اين بود كه : اولين قطره خوني كه از شهيد بر زمين ريخته مي شود گناهانش بخشيده و آمرزيده مي گردد. كه اين لفظ در احاديث ديگري هم تكرار شده است.
امام صادق(ع) نيز در روايتي مي فرمايند :
من قتل في سبيل الله لم يعرفه الله من سيئاته
(وسايل الشيعه، ج۱۱، ص۹)
يعني كسي كه در راه خدا به شهادت نائل شود، هيچ يك از گناهان و بدي هايش به او ارائه نخواهد شد يعني از همه آنها چشم پوشي خواهد شد.
و در تفسير آيهان لا خوف عليهم و لا هم يحزنون
(۱۷۰ آل عمران)
نيز آورده اند كه به شهيدان بشارت مي دهند كه از گناهان گذشته خوفي نداشته باشند. زيرا خداوند گناهانشان را با شهادت پاك مي سازد.
و در حديثي ديگر از پيامبر(ص) سوال شد كه چرا شهيد مورد آزمايش و سوال واقع نمي شود؟ پيامبر(ص) فرمود زيرا شهيد در زير برق شمشير آزمايش خود را به پايان رسانده است.

منبع:www.ravayatgar.org

نظر بدهید!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس